UudisedOpen call’ist võeti osa aktiivselt ja mitmekülgselt

pp/kk/e.l.e.l. by Anu Almik

9. Tallinna rakenduskunsti triennaali open call’ile laekus 470 osalussoovi. Kõige aktiivsemad olid meie põhjanaabrid soomlased – 118 taotlust, neile järgesid taotlused Eestist (102), Rootsist (81), Norrast (64), Lätist (40), Leedust (39), Taanist (17) ja Islandist (5). Oli ka gruppe liikmetega mitmest riigist. Suur tänu kõigile, oleme aktiivse huvi üle väga rõõmsad.

Kuraator Maret Sarapu teeb näitusele palutud teoste lõppvaliku 12. aprilliks, misjärel võtame ühendust ka kõigi kunstnikega. Nimekirja peanäitusele valitud kunstnikest avalikustame oma kanalites maikuu jooksul.

Esmases kommentaaris laekunud töödele tõi kuraator Maret Sarapu välja aktiivse materjaliotsingu. „Tegeletakse uute sümbiooside katsetamise või uute kasutusviiside leidmisega, otsitakse kohta põlatud või unustatud materjalidele. Näha on muret kestlikkuse, materjali eelneva ja järgneva elukaare pärast,“ sõnas ta.

Palju on kasutatud aeganõudvaid tehnoloogiaid, mis tõstavad esile küsimuse, kas käsitöö kui rahustav tegevus on baasvajadus või luksus. „Aeglases töös võetakse endale aega millegi, kellegi, endaga tutvumiseks, leinaks või palveks,“ näitlikustas ta. Veel jäi silma jäi tsüanotüüpia, žakaarkanga kudumise ja tikkimise populaarsus. Üsna palju laekus videoteoseid.

Materjaliti välja tuues esitati palju tekstiili teoseid. Kõige rohkem oli 470 töö seas siiski installatiivseid teoseid, kus üht ja ainust põhimaterjali on raske esile tuua.

9. Tallinna rakenduskunsti triennaali peanäitus „Konstruktiivsuse õrnad jooned“ on Kai kunstikeskuses avatud 5. oktoobrist 2024 kuni 16. veebruarini 2025.