9. Tallinna rakenduskunsti triennaali peanäitus „Konstruktiivsuse õrnad jooned“ on Kai kunstikeskuses avatud 5.10.2024–16.02.2025.
Näitusel osalevad kunstnikud Balti- ja Põhjamaadest, esindatud on rakenduskunsti erinevad valdkonnad, tehnikad ja materjalid.
Näituse kuraatoriks on Maret Sarapu, kes on fookusteemaks valinud konstruktiivsuse, ülesehitamise, lahenduste suunas liikumise. „Minu jaoks on konstruktiivsus loomingus eeskätt valmisolek eksperimenteerida, otsida ootamatut koostööd, uuendada ja luua midagi uut,“ sõnab kuraator. „Konstruktiivsus võib ilmneda siis, kui vahendeid on vähe, energia on otsakorral või kui on teadvustatud üksteise säästmise vajadus. Samas võib see olla ka loomupärane mõtteselgus. Konstruktiivsus ei ole “osutamine ühiskonna valupunktidele” ja siis pidama jäämine, punkti panemine. Seega võib näitusel näha töid, mis näitavad meile isiklikke või kollektiivseid võtteid lahenduste suunas liikumisel.“
Näitusele valiti kunstnikud avaliku konkursi ja kuraatori otsepakkumise kaudu. Huvi näitusel osalemise vastu oli suur, konkursile laekus rekordilised 470 osalussoovi. Peanäitust saadab kataloog.
Kuraator: Maret Sarapu
Töögrupp: Merle Kasonen, Maret Sarapu, Anu Almik, Katre Ratassepp, Keiu Krikmann
Näituse kujundus: Kärt Maran
Graafiline kujundus: Laura Pappa
Installeerimine: Tõnu Narro, Mihkel Lember
Foto: Terje Ugandi
Maret Sarapu (1978) on Tallinnas tegutsev kunstnik ja kuraator. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonna (BA 2002, MA 2005) ning täiendanud end nii Eestis kui ka välismaal, millest olulisemateks peab ta aega Creative Glass Center’is (USA), Sunderlandi Ülikooli klaasikeskuses (Suurbritannia) ja GlazenHuis’is (Belgia).
Maret Sarapu on kureerinud ja korraldanud arvukalt klaasikunstinäitusi Eestis. Ta on osalenud grupinäitustel Lätis, Leedus, Soomes, Taanis, Venemaal, Saksamaal, Türgis ja USA-s ning tema tööd kuuluvad nimekate muuseumide kogudesse.
Kunstikonkursside võitjatena rikastavad Sarapu tööd mitmeid avalikke ruume. Kontseptuaalsete ruumispetsiifiliste teoste loomine on andnud talle häid kogemusi paljude osapooltega seotud koostööprojektide elluviimiseks.
Tallinna rakenduskunsti triennaali tuumikmeeskonda kuulub Maret Sarapu alates 2017. aastast, 2024. aastal valiti ta triennaali põhinäituse kuraatoriks.
Oma loominguks saab Sarapu sageli algimpulsi argielust, ta kasutab palju loodusmotiive ja kordust. Pidades tähtsaks vaimset heaolu ja koostööd tunnete ning mõistuse vahel, pöördub ta viimasel ajal mõtte ja vormi otsingutes ka automaatkirjutamise ja teadvuse voo kuulamise poole. Kuraatorina on ta huvitatud küsimusest, kuidas väljendub konstruktiivne ja lahendust otsiv lähenemine rakenduskunstis ning milliseid eriilmelisi vastuseid pakub loominguline otsing. Teda huvitavad viisid, kuidas kunst võib olla jõulise vastupidavuse allikaks, aidates inimesi raskuste ületamisel ja väljakutsetele tähenduse leidmisel.
Karin Roy Andersson (Rootsi), Riikka Anttonen (Soome), Ieva Baltrenaite-Markevice (Leedu), Sofia Björkman (Rootsi), Per Brandstedt (Rootsi), Vincent Dumay (Rootsi), Signe Fensholt (Taani), Severija Inčirauskaitė Kriaunevičienė (Leedu), Hanne Haukom (Norra), Liisa Hietanen (Soome), Kati Kerstna (Eesti), Lauri Kilusk (Eesti), Karel Koplimets (Eesti), Arja Kärkkäinen (Soome), Krista Leesi (Eesti), Alves Ludovico (Soome), Jennie McMillen (Rootsi), Anda Munkevica (Läti), Kadi Pajupuu (Eesti), Anu Penttinen (Soome), Tiina Puhkan (Eesti), Saara Renvall (Soome), Vilde Rudjord (Norra), Taavi Teevet (Eesti), Margit Terasmees (Eesti), Ketli Tiitsar (Eesti), Linda Vilka (Läti), Ellisif Hals, Yuvia Maini ja Cassius Lambert (Rootsi, Norra)